O autorce projektu

Jmenuji se Eva Fouani a zde si můžete přečíst, proč a za jakých okolností Chytrá kasička vznikla.

Když se podívám na své bankovní účty, pociťuji vděk, klid a bezpečí. Vím, že i jako matka samoživitelka zvládnu jakékoliv nenadálé finanční situace. Můžu své dceři dopřát kvalitní vzdělání a kroužky a ukázat jí svět skrze cestování. Ale hlavně jí předávám moudra z oblasti finanční gramotnosti, aby v dospělosti žila zabezpečený život bez stresu z nedostatku a mohla si plnit vše, co si umane.

Musela jsem ujít dlouhou cestu a naučit se to, co bohužel škola a v českém prostředí často ani rodiče nepředají. Jak pracovat s penězi.

Rozvod a pád do dluhů

Po rozvodu, kdy jsem stále byla na rodičovské dovolené, jsem upadla do dluhů, abych zvládla utáhnout pražský nájem. Byly doby, kdy jsem pro nás dvě měla tři stovky na týden a modlila se, aby malá neonemocněla, protože vydat se za léky znamenalo pro mě nejíst.

Přátelé u mě nakupovali kosmetiku v rámci multilevel marketingu, protože to jediné jsem tenkrát zvládala dělat doma s dcerou, když jsem neměla hlídání. Přestože mi obchod vždy šel, jak jsem neuměla s penězi naložit, dlouho se u mě výdělek neohřál.

Neuměla jsem si to rozpočítat do poměru výdaje vs. příjmy a žila jsem podle alibistického hesla: „Peníze budou, my nebudeme.“ Několik dní nesmyslného utrácení byly tvrdě vykoupeny strachem a nejistotou ve zbytku měsíce.

Chci být dceři vzorem

Jednoho dne jsem zase počítala nájem po korunách. Doteď si pamatuji ten stres, aby to vyšlo, protože byl zrovna den splatnosti. A pak jsem si řekla: „Dost, z tohohle musí být východisko a najdu ho dřív, než moje dcera pochopí, že jsem lempl na peníze.“ Dluhy a styl života od výplaty k výplatě nebylo to, co jsem jí chtěla ukazovat.

Americká metoda přinesla výsledky

Začala jsem tedy makat na svém přístupu a disciplíně. Nejtěžší na mém posunu bylo odpustit si chyby z minulosti a přiznat si, jak velký problém mám na triku. Hledala jsem informace, ale v tuzemském prostředí nebyly nijak komplexní. V USA jsem však narazila na Debtfree (bez dluhů) komunitu, která mi dávala podporu a užitečné rady, jak se vyhodit do sedla na cestu za finanční svobodou.

Prošla jsem si prozřením, kam až jsem nechala své problémy zajít, ale i pochopením a ujištěním, že je z toho cesta ven. Naděje a posléze pozitivní výsledky byly mým hnacím motorem. Z debtfree cesty jsem nadšená, že o ní mluvím se svým okolím. Zjistila jsem, že v podobné situaci jsem nebyla sama. Proto jsem se rozhodla předávat rady dál. Hojnost totiž není jen pro horních deset tisíc.

Dobře si pamatuji strasti chudoby, proto vím, kam už se nikdy nechci vrátit.

Přináším vám projekt Chytrá kasička s radami, jak začít svou finanční cestu snů. Jak si udělat rozumný rozpočet a vydržet jet podle něj celý měsíc, jak si udělat rezervu na nenadálé situace a jak vyskočit z kola nedostatku. Nenabízím tu zázračný návod k rychlému zbohatnutí, mluvím o stylu života, který vám dá pocit bezpečí, jistoty a sebevědomí a díky němu žádný sen nebude nedosažitelný.