nezávislé single

Jak šel čas: Od průšvihářky k nezávislé single mámě!

21 dní. Tolik prý potřebujete podle příruček osobního rozvoje k osvojení návyku. Tak teda časový faktor u mě v životní změně nikdy nehrál roli. Naopak jsem se neobešla bez prvotní silné motivace, disciplíny a zhnusením nad tím, jak jsem to dosud vedla. Hlavní část udržitelnosti ležela na oslavování i sebemenšího úspěchu, který se musel dostavit co nejdřív. A pak další a další. Ale každá větší změna trvá a já vám chci pro inspiraci představit svou cestu od lempla ke spokojené nezávislé single ženě.

Všimla jsem si, že spousta lidí není úplně spokojená se svým dosavadním fungováním v oblasti financí, ale nechce vykonat žádnou práci na zlepšení své situace. Těm se věnovat nechci. Další skupinou jsou lidé, kteří by chtěli vše hned a když nevidí výsledky, co vynaloží třeba jen minimální úsilí, vzdávají se.

Příkladem za všechno: „Udělala jsem si rozpočet, ale k ničemu mi to nebylo. Nic jsem neušetřila.“ Jasně, adoruju budgeting, ale je to souhrn následných kroků, které dělám pro své velké PROČ. Není to jen sepsání příjmů a výdajů na papír. Na druhou stranu, když už rozpočet sepíšete, poplácejte se po ramínku, udělali jste první krok. A pak pokračujte krokem druhým, třetím, hlavně nezastavujte.


Prozření

Vyzkoušela jsem si snad všechny chyby z oblasti osobních financí. I přes dobře placené brigády a práce jsem nevěděla, kam mi peníze odplouvají, občas jsem nevyšla, většinou skončila na nule. Pak jsem si s velkou touhou, ale bez většího plánování pořídila dítě, kdy jsem spoléhala na stejně finančně negramotného partnera. Když se naše cesty rozešly, přišel šok, že všechno leží na mně. Zaplácla jsem ho úvěrem.

Za ten dluh jsem vděčná, protože mě přivedl k prozření, že to takhle nechci. Takhle velké břemeno pro matku samoživitelku mě donutilo jednat. Bez něj bych pravděpodobně dál pytlíkovala život od výplaty k výplatě.

Ve 27 letech jsem bouchla do stolu a začala hledat konkrétní návody, jak si svou mizernou situaci zlepšit. Řeknu vám jedno, hledala jsem dlouho, protože většina materiálů k dosažení je od někoho, kdo nebyl ve stejné situaci jako já. Byl zabezpečený, bohatý a bez problémů. Já naopak řešila, jak se popasovat s malým dítětem bez hlídání, dluhem na krku a pražským nájmem. Potřebovala jsem někoho o spoustu levelů níž, než je třeba Kiyosaki. Odpovědí mi byla debtfree komunita.

V tomto článku vám chci ukázat, jak se mi postupně měnilo myšlení. Jak už roky napravuji chyby, které jsem však dělala přes dvě desetiletí. A jak jsem nalezla vlastnost, která mi nebyla vlastní, ale pomáhá mi teď i v dalších oblastech – trpělivost.

Časová osa z finančního dna sem

  • 27 let chyb
  • 1. měsíc prozření – hledání informací a asketická výzva
  • 2. měsíc – objevila se spousta výdajů nad rámec rozpočtu, rozpočet jsem vůbec nedodržela
  • 3. měsíc – nová práce a nový dluh (poslední)
  • 4. – 9. měsíc – opojný pocit z navýšení příjmů, držím se rozpočtu, ale nešetřím
  • 6. měsíc – změna práce
  • 10. měsíc – 1. konsolidace úvěrů u bank (snížení úroku z 15 % na 8 %)
  • 12. měsíc – začínám s Chytrou kasičkou a šetřit nouzový fond – 10 000 Kč 
  • 16. měsíc – navyšuji nouzový fond na 25 000 Kč, mám splacené všechny osobní dluhy mimo úvěr v bance
  • 17. měsíc – povýšení v práci, 2. refinancování úvěru v bance (snížení úroku z 8 % na 6 %), navyšuji nouzový fond na 30 000 Kč, investuji 300 Kč měsíčně na důchod, 1500 Kč měsíčně do podílových fondů
  • 19. měsíc – přichází Covid, navyšuji nouzový fond na 50 000 Kč, zvyšuji investiční částku na 5000 Kč měsíčně, přidávám akciové fondy do portfolia
  • od 22. měsíce se vrhám na poslední finanční cíl pro rok 2020 – tzv. gazelí běh – mimořádné splátky na úvěr
  • 27. měsíc – na mimořádných splátkách zaplaceno 80 000 Kč a další tam pošlu tento měsíc

Učím se jako dítě

Věděla jsem, že musím změnit kořeny svého smýšlení o penězích a že to nebude hned. V debtfree komunitě jsem nacházela odpovědi, proč se k penězům chovám, jak kdybych se jich bála, a proto ode mě musí utíkat. Nebála jsem se těch papírů a mincí. Bála jsem se zodpovědnosti za ně, protože pak bych si musela přiznat, že to s nimi neumím a že dělám chyby.

Najednou jsem zjistila, že to je v pořádku. Stejně jako se batolata učí chodit a prvňáci číst, já jsem se nikdy neučila fungovat s penězi. Jsem správná šprtka, takže hledání informací a zkoušení si všeho na sobě, bylo pro mě dobrodružství plné elánu, který se až na pár klopýtnutí u mě zabydlel.

Na debtfree cestě jsem si prošla několika mezníky, které změnily/napravily moje myšlení. Můžou potkat i vás.

 • Jednoho dne jsem přestala čekat na prince na bílém (v mém případě spíš černém, muhaha) koni a vzala jsem zodpovědnost za SVŮJ životní (nad)standard do SVÝCH rukou. Osvobození se od tohohle břemene v čekání na spasitele mi ulevilo ze všeho nejvíc.
 • První rozpočty byly moc striktní a nedokonale naplánované, tudíž nedodržitelné.
 • Radovala jsem se, že mám konečně stabilní příjem, tak se mi nedařilo šetřit a chtěla jsem si trochu užít a Jah něco dopřát.
 • Když jsem se poprvé odhodlala dát si stranou větší část peněz, rozlil se mi v těle pocit klidu.
 • Od té doby se šetření, investování a rychlejší splácení dluhu stalo mojí prioritou
 • Jsem ráda, že se tak stalo dřív, než přišlo povýšení v práci. Už jsem totiž věděla, co dělat s vyšším příjmem. Životní standard se totiž navyšuje snáz než disciplína. Peníze mají krásnou vlastnost, že když to s nimi člověk neumí, vždy se dají za co rozfrcat. 
 • Díky efektivnímu plánování příjmů a výdajů můžeme nadále s Jah podporovat své zalíbení v cestování a kavárenském povalečství. 

Zakopla jsem? Selhala jsem? Překročila jsem rozpočet? Vícekrát, než jsem chtěla. Uhnula jsem výrazně z cesty? Nebo jsem se dokonce chtěla po neúspěchu na všechno vykašlat? Rozházet nouzový fond? Přestat tak úzkostlivě peníze hlídat? Ani na moment. Nedělá mi problém říct kamarádům, že na něco nemám, protože to není v rozpočtu. Netajím Jah, proč si něco můžeme koupit hned a na něco musíme počkat. Mluvím s ní na rovinu. Je na téhle cestě můj rovnocenný parťák se svými potřebami.

Doufám, že cítíte tu vášeň, kterou k debtfree cestě mám, a která mi pomáhala překlenout těžká období, když jsem neměla na pokec soukmenovce se stejnou „úchylkou“ v rozpočtování. Chci vás podpořit, ať jste v jakémkoliv kroku osvojení nového návyku z finanční gramotnosti. Pokud se zrovna na všechno chcete vykašlat, nebo se bojíte o budoucnost kvůli nynější situaci, můžete si přijít pro radu do facebookové skupiny Chytrá kasička – česká debtfree komunita. Nevzdávejte to.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *