Mám dluh, a proto radím!

Když jsem začínala psát první příspěvky teprve na Instagram Chytrá kasička, bála jsem se. Moje téma je finanční gramotnost a stále za sebou vláčím kouli z minulosti v podobě šesticiferného dluhu. Nejsem pokrytec? Byla bych, kdybych skrývala pravdu. Ale jdu s kůží na trh, aby můj příběh byl autentický. Mám dluh, a proto radím!

Ta věta je postavená správně. Nepíši: „Mám dluh, přesto radím!“ jako bych popírala chyby z minulosti. Není ani: „Mám dluh, mohu radit?“ Nemám ráda nevyžádané rady. Kdo nechce číst mé články, nebude. Zároveň ale nepodceňuji práci, kterou jsem na svých osobních financích za těch několik let odvedla, a věřím, že může být někomu inspirací. Nakopávačem k rozjezdu.

Proč tohle téma teď vytahuji? Nemohla jsem si v tichosti dluh splatit a pak jen nahlas vykřičet do světa: „Jsem bez dluhů!“? Mohla, ale Chytrá kasička nemá být o dokonalém výsledku, ale o cestě. Nejčastější spojení na mém blogu je debtfree cesta. A já ji chci sdílet celou i s těmi chybami, díky nimž si třeba někdo řekne: „Wow, nejsem v tom sám.“

Jsem ráda, že své poznatky někam vypisuji, i kdybych si je po pár letech četla sama. Člověk se vyvíjí a zapomíná na těžkosti, které ho provázely. Když je ale mým cílem i nadále pomáhat lidem v jejich debtfree cestách, musím neustále obnovovat svou empatii a chápat pohnutky ostatních, když si přijdou pro radu. Často vidím na profesionálech, že jak sami mají v penězích pořádek, nedokážou se dostatečně vcítit do těch, kteří se plácají v začátcích. Občas se dá vycítit i lehké opovržení. To se pak nelehko svěřuje.

Svého dluhu nelituji

Udělala bych něco jinak, kdybych se mohla vrátit do minulosti? Asi ne, možná bych jen dřív začala s rozpočtem. Jinak bych musela vymazat tolik špatných věcí, že by ovlivnily i ty dobré. Za ty jsem vděčná. Díky svému dluhu jsem se definitivně rozhodla dělat něco se svou finanční tehdy ještě negramotností. Hrdě se hlásím k debtfree hnutí. Poznala jsem svou finanční poradkyni. Prošla dvěma refinancováními za lepším úrokem a splatila už podstatnou část dluhů ve zrychleném tempu. Kdyby nebylo dluhu, nebyla by Chytrá kasička, což je teď můj nynější největší koníček. Hlavně by nebyla zkušenost, kterou můžu předat dál. 

Říká se, že pokud už si dluh musíte udělat, to, nač jste si půjčili, musí minimálně po dobu splácení neztratit na hodnotě. Úvěr mě zachránil na mateřské a zajistil mě a mou dceru, abychom mohly být spolu. Ty roky nám nikdo nevymaže. Ten dluh mi ukázal, kolik toxických lidí jsem kolem sebe měla a kdybych je od sebe odehnala dřív, mohl být nižší.

Nic netajím, nic nepřikrašluji. Až jednou (podle plánu nejpozději do dvou let, přestože splatnost je 10) dluh splatím, nemusím se stydět, že jsem kázala vodu a pila víno. Ke dluhům mám zdravý odpor a nejspíš mě čeká už jen hypotéka, ale tu neberu jako satanský úpis.

P.S. Pokud nemusíte, dluhům se vyhněte. Lekce je to mocná, ale nemusíme ji mít všichni, ne? 😉 Vždycky je lepší připravit se na budoucnost a mít rezervy, než platit za minulost s úroky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *