Les, kořeny, příroda, finanční slepota

Finanční slepota: Kdo se bojí změny?

Když jsem loni v létě vytvořila první příspěvek pro instagramový kanál @Chytra_kasicka, zněl: Na začátku je změna! Vítala jsem tak zrození projektu. Už několik měsíců aktivně mezi lidmi otevírám téma finanční gramotnosti a zasévám semínka na debtfree cestě. S čím jsem se setkala nejčastěji? S finanční slepotou. 

Člověk od přírody spíš reaguje na nastalou situaci, které se přizpůsobí, protože musí. Jen málokdo v sobě vyvine sílu, aby něco změnil sám od sebe, když je nespokojený. Remcání je přece snazší. Je tomu tak vždy? Záleží na úhlu pohledu. Kde máte trvalý pocit, že něco nezvládáte, je lehčí hodit se do pozice oběti s miliony výmluv, proč to nejde.

Co se týče financí, setkávám se s větami: „Rodiče mě to nenaučili.“ „Nevydělávám dost.“ „Chci si ty peníze užít, proto nic neušetřím.“ Pokud vám to v hlavě také koluje, zkuste na to na pár minut zapomenout a představte si, že čtete článek o nějakém hobby, které vás zajímá. Přesně tuhle metodu teď v aktuální situaci aplikuji na uklízení a cvičení. Prostě s tím přestávám bojovat a hledat výmluvy, ale dělám si z toho koníček, přestože mám hluboko zakořeněné, že to nesnáším. Lidé umí rolovat beton a překonávat své limity, když dělají něco, co je baví.

Vytrhávám kořeny

Když se podívám zpětně na příklad uklízení, když jsem byla malá, cokoliv jsem doma udělala, moje mamka předělala, protože to nebylo po jejím. Jednou jsem jí přistihla, že přemývala už umyté nádobí. Místo abych si řekla, že někdo má tak trochu obsedantně kompulzivní poruchu, tak jsem si vtiskla, že mi to asi zrovna nejde a měla bych se na to vykašlat. Je velkou výzvou měnit teď tenhle program v hlavě, ještě s malým dítětem za zadkem, které je evidentně schopné fungovat jen v ultrabordelu. Ale rozhodla jsem se, že vytrhám kořeny a přesadím se, čímž dostanu větší prostor pro růst.

Hurá akce, nebo krůček po krůčku

Chcete-li změnit svůj vztah k financím, zjistěte nejdřív, jak moc jste otevřeni změnám. Někdo razantně mění všechny návyky a spíš řeší, jestli si udrží nadšení, protože nemá tah na branku. Jiný dělá vše s rozmyslem krok za krokem, ale zas má větší šanci, že si nové návyky víc zaryje pod kůži. Nic není špatně, když vím, proč to dělám. A to PROČ musí být dostatečně silné, aby udrželo na uzdě hurá akci a nenechalo ani vyhnít šnečí tempo.

Otevřete oči před svou situací

Již výše zmíněná finanční slepota nemusí nutně znamenat život v dluzích na pokraji exekucí. Je to i případ, kdy člověk žije od výplaty k výplatě, jeho sny zůstávají jen v myšlenkách a nemění se ve skutky. Chtěl by s tím něco dělat, ale bojí se čelit situaci, když by si měl vše hodit na papír. Udělat rozpočet? To byste nevěřili, jak tenhle jednoduchý seznam položek s čísly může lidi stresovat, než ho sepíšou a jakou úlevu může po prvním měsíci, když se podle něj řídí, přinést. 

Pokud už teď přemýšlíte, jestli je debtfree cesta pro vás, zkuste si sepsat, jaké pocity ohledně financí vás napadají. Jaké věty si pamatujete z dětství, že vás ovlivnily v dospělosti. Máte sny, které byste si chtěli splnit, ale v současné situaci vám přijdou nereálné? Podělte se o ně se mnou na e-mailu eva@chytrakasicka.cz. Jeden z dalších článků budeme věnovat právě programům, které si neseme z dětství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *