START, stopa

7 kroků debtfree metody platí jen mimo krizi

Když jsem se vydávala na debtfree cestu, musela jsem svůj vztah změnit od základů. Jít do hloubky nastavených programů v mysli. Žila jsem se špatnými názory víc jak čtvrt století, takže jsem do začátku potřebovala jednoduchý mustr, podle kterého bych se mohla řídit. Ten jsem našla u americké rozhlasové legendy v oboru osobních financí, Davea Ramseyho a jeho Financial peace university (Univerzita finančního klidu). Zde je jeho 7 kroků, které mi pomáhaly do začátků.

Tenkrát jsem měla dluhy a chtěla jsem se jich samozřejmě co nejdřív zbavit a být zabezpečená natolik, abych se do nových dluhů znovu nedostávala. A co víc, chtěla jsem být do budoucna schopná si třeba pořídit vlastní bydlení, nebo jezdit na delší dovolené. Pořádný mamut, který čekal na rozporcování už dlouho a mezitím hnil. Mé staré já by se tak velkého cíle zaleklo a řeklo by si, tohle stejně není pro mě. Na to nikdy mít nebudu. Dál bych utrácela za krátkodobé požitky, které jsou teď a tady.

Před pár lety jsem se ale vzepřela a dala šanci návodu z internetu. Těchto 7 kroků jsem upravila do českého prostředí.

  1. Našetřit nouzový fond ve výši jednoměsíčních výdajů
  2. Zbavit se všech dluhů
  3. Našetřit 3-6 měsíců železnou rezervu
  4. 15 % z příjmů má jít na důchod
  5. Předčasně splatit hypotéku (šetření na akontaci je podbod 3. kroku)
  6. Šetřit dětem do budoucna
  7. Investovat a dávat

Na svém instagramovém účtu @Chytra_kasicka kroky jednotlivě popisuji. Mít je před sebou dennodenně mi pomáhalo, protože jsem viděla jasné cíle. Až když jsem si vybudovala správné návyky i vztah k penězům, tak jsem si začala svůj plán přizpůsobovat. Postupně svou cestu budu odtajňovat v dalších článcích.

Měsíc plný změn

Nutno dodat, že tenhle vícekrokový systém je užitečný v době klidu, míru a když má člověk stabilní práci. Poslední měsíc, kdy nám koronavirus převrátil životy naruby, se ukázalo, že jeden měsíční příjem je rezerva, která příliš stability nepřináší. Aspoň tyhle pocity přepadaly mě. Mimořádné splátky na svém posledním dluhu jsem posunula na dobu, až se vrátíme do starých kolejí, o odklad splátek jsem naštěstí žádat nepotřebovala. Osekala jsem zbytečné výdaje. Budoucnost jsem si podpořila zvýšenými částkami, které jdou do investic.

Jak je vidět od původního mustru během těchto měsíců jsem se dost odklonila a strýček Dave by nebyl nadšený, ale to je právě na debtfree cestě to nejkrásnější, je osobní a každý se může po ní vydat svým tempem a svými směry. Jen občas je fajn se připojit ke zkušenějšímu průvodci, aby člověk nesešel do temného lesa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *