O autorce projektu

Eva Fouani

Jmenuji se Eva Fouani [Fuany] a jsem zakladatelka projektu Chytrá kasička. Působím v něm jako finanční mentorka, učitelka finanční gramotnosti a terapeutka pracující s money mindsetem a souvisejícími tématy.
Svým klientkám pomáhám odblokovávat vzorce z dětství, které se týkají peněz. Starám se také o praktickou stránku věci a pomáhám jim vybrat finanční produkty, které aktuálně potřebují a jsou pro ně v danou situaci prospěšné. Následně pokračujeme finančním plánem i pro dlouhodobý horizont.

Vzdělání a praktické osobní i profesní zkušenosti jsou základ, díky němuž pomáhám ženám na jejich cestě k finanční nezávislosti a zralosti

Při tom všem vycházím ze svých bohatých osobních a profesních zkušeností i ze spolupráce s desítkami žen, kterým jsem pomohla v jejich posunech.
K tématům finanční gramotnosti a mindsetu mě přivedly vlastní zkušenosti, ty jsem sama postupem let pracně získávala. Zjistila jsem, že toho, co můžu doplnit, co – nejen mně – nepředali rodiče, ani učitelé ve škole, je dost.

Chci ženám usnadnit cestu k informacím, aby mohly rovnou díky nim pro sebe najít to pravé řešení – i proto, že jsem je sama v minulosti musela složitě dohledávat a vím, jak to může být náročné

Dostala jsem se do obtížné situace: Měla jsem finanční potíže a nevěděla jsem, kam se obrátit pro radu. Informace, které jsem potřebovala, bylo náročné dohledat, před pár lety to byly hlavně materiály na internetu ze zahraničních zdrojů, protože v českém rybníčku jich tehdy ještě moc nebylo.

A teď chci to, co jsem zjistila, naučila se a také vytvořila, zprostředkovat a předávat dál, právě proto, že sama na sobě jsem zažila, jak důležité je mít v téhle oblasti přehled a stát nohama pevně na zemi. A uvědomuji si, že je tu stále hodně žen, které to potřebují.

Teamleader i podnikatelka na volné noze – základem mé práce je převzetí zodpovědnosti za to, co si v životě tvořím, a ukazuji jak na to i svým klientkám

Při své práci dovedu využít pestrost svých profesních zkušeností:
V zaměstnání jsem několik let působila na pozicích, v rámci nichž jsem měla na starosti tým spolupracovníků, využívám tedy při své práci zkušeností s leadershipem. A jako podnikatelka – na volné noze jsem vedla stovky konzultací 1:1. Neustále se také vzdělávám, nejen ve svém oboru, ale i v těch, které s ním souvisejí.
Lépe než to, kým v projektu jsem, se mi pojmenovává to, co dělám: Pomáhám ženám, aby zvládly své finance a převzaly za ně zodpovědnost.
Co to v praxi znamená? Třeba to, jak si nastavit rozpočet, jak najít důvod, proč se pustit do tématu finanční gramotnosti nebo jak pracovat s penězi a jaký s nimi lze mít – i hezký – vztah.

Pomáhám jim vydat se na vlastní cestu k finanční nezávislosti.

Finanční terapie pro ženy a mentoringový program Ladění hojnosti: Řekni si, co právě teď potřebuješ!

Věnuju se finančním terapiím pro ženy. Ty jsou mnohdy prvním krokem při spolupráci.

Po finančních terapiích často následuje program Ladění hojnosti – obměňuju ho podle ročních období. Jedná se o mentoring pro ženy, které se chystají udělat velkou životní změnu.

Pracujeme na tom, aby si změnu uměly správně rozdělit na menší části a jednotlivé kroky naplánovaly, zhodnotily a načasovaly tak, aby je zvládly, aby to v půlce nevzdaly, protože si stanovily velký cíl a došly jim síly a dech.

Hodně při tom čerpám ze svých vlastních podnikatelských zkušeností. Při rozvoji projektu Chytrá kasička jsem jich nasbírala požehnaně.

Od chvíle, kdy jsem dostala první nápad, až do okamžiku, kdy se z toho všeho stal podnikatelský záměr, který mi skutečně generoval příjem a zdroje, uplynulo dva a půl roku. Řekla bych tedy, že si umím toho „slona“ správně rozporcovat tak, aby to fungovalo a abych neztratila motivaci cestou k cíli.

Pracuji s ženami každého věku – na to začít s finanční gramotností není nikdy příliš brzy nebo pozdě

Mezi mé klientky patří ženy mladší i starší. Nejstarší klientce, se kterou jsem pracovala, bylo 60 let. Mám za to, že s tímhle tématem je dobré začít co nejdřív, ovšem zároveň, že na něj nikdy není pozdě.

Chci ukázat ženám ten posilující pocit, že to můžou zvládnout, i když se třeba s financemi teprve učí

Žene mě vůle pomáhat lidem. Dělám to nejen pro své klientky, ale i pro svoji dceru, aby viděla, že se dá podnikat i v oboru, v němž to podle rýpalů nejde.
A pak to dělám pro všechny ženy, které ze setkání se mnou odcházejí s tím posilujícím pocitem, že můžou – že si můžou dovolit to samé, co muži, nebo to, co ženy v zabezpečeném manželství nebo partnerském vztahu, přestože ony jsou třeba samoživitelky nebo ženy, které se s financemi teprve učí.

Miluji svoji práci a těší mě pomáhat ženám, které mě o pomoc požádají.

V tom, co dělám, se cítím skvěle a vím, že to dělám dobře. Při práci s klientkami mám skvělé výsledky. V praxi to znamená, že se všechny ty úžasné ženy zvládají postavit na vlastní nohy.
Tento pocit vyváží všechno, co k tomu vede, i náročné momenty, ve kterých se věnujeme hodně těžkým tématům, v rámci nichž musím rozplétat mnohdy dost zamotané nitky chování nebo vzorců – a to není snadné. I proto vnímám svoji práci spíš jako poslání.

Příběh každé mé klientky je jedinečný. A já se moc těším na setkání s každou z nich – s každou z vás.